MHSSD4-12/15/19W-5CCT-277
4" Square High Lumen Can-less
• Sizes: 3"/4"/6" Square trim
• 5CCT selectable color temperature
• Field-selectable wattage options
• Voltage: 120–277V
• Dimming: TRIAC & 0–10V
• CRI 80+
• Wet location rated
dlc premiumdlc premiumdlc premiumdlc premium
MHSSD4-12/15/19W-5CCT-277
4" Square High Lumen Can-less
Girl in a jacketdlc premiumdlc premiumdlc premiumdlc premiumdlc premium
DESCRIPTION
This high-lumen can-less downlight is available in 3", 4", and 6" Square trims with field-selectable wattage and 5CCT color temperature, providing flexible lighting for a wide range of applications. It is well-suited for residential and light commercial spaces such as kitchens, living rooms, bedrooms, hallways, bathrooms, offices, retail stores, corridors, and multi-family housing, making it an ideal solution for both new construction and renovation projects.
PRODUCT SUMMARY
PHOTOMETRIC
DELIVERED LUMEN
WATTAGE
CCT
CRI
VOLTAGE
DIMMABLE
1000LM/1400LM/1800LM
12W/15W/19W
27K/30K/35K/40K/50K
80+
120-277V
TRIAC / 0-10V
INSTALLATION VIDEO
DESCRIPTION
PRODUCT SUMMARY
LUMEN
1000LM/1400LM/1800LM
WATTAGE
12W/15W/19W